Venture Plank
| Walnut | HW1258
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | Multi-Layered Engineered |
| Species | European Oak |
| Product Type | Wood Flooring |
| Wear Layer | 4mm |
| Process | Sanded |
| Pattern | Narrow Herringbone |
| Finish | UV Oiled |
| Profile | Tongue & Groove |
| Edge Profile | 4-Sided Bevelled |
| Thickness | 15mm |
| Width | 45mm |
| Length | 675mm |
| Grade | Prime |
| Colour Group | Auburn |
Features
Glue down installation
Birch Ply Backing
Suitable for underfloor heating
Suitable for cladding
Made in Europe
Wet PTV slip rating of 36+
Available in other formats
Explore more from this range
About Venture Plank
A quality, high-performance, engineered board characterised by a comprehensive spectrum of interesting shades and a smooth finish.
View range



















































