Venture Plank
| Snow | HW5203
Douglas Fir flooring embodies the strength and beauty of nature, and our smoky grey Wind plank is no exception. Its straight grain pattern and occasional knots lend it a distinctive character. Walking on Douglas Fir flooring feels like venturing through a forest, grounding you in the beauty of the natural world.
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | Multi-Layered Engineered |
| Species | Douglas Fir |
| Product Type | Wood Flooring |
| Wear Layer | 6mm |
| Process | Sanded |
| Pattern | Plank |
| Finish | Oiled |
| Profile | Tongue & Groove |
| Edge Profile | Bevelled |
| Thickness | 21mm |
| Width | 300mm |
| Length | 2000-3000mm |
| Grade | Select |
| Colour Group | Platinum |
Features
Wide planks
Made in Europe
Glue down installation
Suitable for underfloor heating
Birch Ply Backing
Suitable for cladding
Wet PTV slip rating of 36+
Explore more from this range
About Venture Plank
A quality, high-performance, engineered board characterised by a comprehensive spectrum of interesting shades and a smooth finish.
View range
















































