Venture Plank
| Snow | HW5203
Douglas Fir flooring embodies the strength and beauty of nature, and our smoky grey Wind plank is no exception. Its straight grain pattern and occasional knots lend it a distinctive character. Walking on Douglas Fir flooring feels like venturing through a forest, grounding you in the beauty of the natural world.
| Specifications | |
|---|---|
| Construção | Multi-Layered Engineered |
| Espécies | Douglas Fir |
| Product Type | Wood Flooring |
| Wear Layer | 6mm |
| Processo | Lixado |
| Padrão | Plank |
| Acabamento | Oiled |
| Perfil | Macho e Fêmea |
| OPÇÃO DE BISEL | Biselado |
| Espessura | 21mm |
| Largura | 300mm |
| Comprimento | 2000-3000mm |
| Seleção | Select |
| Cor | Platinum |
Features
Réguas largas
Fabricado na Europa
Aplicação Colado
Adequado para aquecimento de piso radiante
Contraplacado na contra face
Adequado para revestimento de paredes
Wet PTV slip rating of 36+
Explore more from this range
About Venture Plank
A quality, high-performance, engineered board characterised by a comprehensive spectrum of interesting shades and a smooth finish.
View range




















