Venture Plank
| Bodium | HW3339
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | Multi-Layered Engineered |
| Species | European Oak |
| Product Type | Wood Flooring |
| Wear Layer | 3mm |
| Process | Fine Sanded |
| Pattern | Plank |
| Finish | Extra White Oiled |
| Profile | Tongue & Groove |
| Edge Profile | 2-Sided Bevelled |
| Thickness | 12mm |
| Width | 180mm |
| Length | 1950-2400mm |
| Grade | Rustic |
| Colour Group | Platinum |
Features
Birch Ply Backing
Glue down installation
Suitable for cladding
Suitable for underfloor heating
Made in Europe
Suitable for floating over underlay
Available in other formats
Indoor Air Comfort Gold®
Explore more from this range
About Venture Plank
A quality, high-performance, engineered board characterised by a comprehensive spectrum of interesting shades and a smooth finish.
View range



















































