| Portland | BPF13/1612/180
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | Multi-Layered Engineered |
| Species | European Oak |
| Product Type | Wood Flooring |
| Wear Layer | 4mm |
| Process | Distressed & Smoked |
| Pattern | Plank |
| Finish | UV Oiled |
| Profile | Tongue & Groove |
| Edge Profile | 2-Sided Hand Cut Bevelled |
| Thickness | 1/2" (13mm) |
| Width | 7 1/8" (180mm) |
| Length | 76 3/4" - 94 1/2" (1950-2400mm) |
| Grade | Character |
| Color Group | Auburn |
Features
Glue down installation
Suitable for underfloor heating
Textured surface
HavSeal Green
Cradle-to-Cradle Certified® BRONZE
Birch ply backing
Suitable for floating over underlay
Wet PTV slip rating of 36+
Made in Europe
Portland Prestige

Frank & Eileen Flagship Store, New York
Read Case StudyOpened in November 2025, Frank & Eileen’s flagship New York store marks an exciting new chapter for the California-based brand. Located on Madison Avenue at 65th Street, the space has been thoughtfully designed with Charles & Co to feel like an Irish country house, bringing warmth and character to one of Manhattan’s most iconic retail neighbourhoods. At the heart of the design is our Portland (BPF13/1612/180) from the Henley collection, installed throughout the store to create a cohesive and welcoming environment.

Watches of Switzerland, Soho
Read Case StudyHavwoods’ Portland flooring from the Henley Collection brings warmth, character, and rustic elegance to the 8,000 sq ft Watches of Switzerland flagship showroom in Soho, New York.
More information

Looking to complement your floor?
We are able to supply of T and end sections, ramps and stair nosings to complement this product: but these are a special order

Installations instructions
Depending on the product you choose and the sub-floor or site conditions, the installation instructions can vary. Take a look our Document Library to access the most relevant information and if you are unsure please contact our team

Want to keep your floor looking perfect?
A great wooden floor is the result of a good fitter using the correct products to install the most applicable boards, finished with just the right mouldings. At Havwoods we don't stop at supplying the wood, so you don’t have to leave the details to chance.
Explore more from this range
About Henley
Combining texture and tone creates an authentic ambiance and provides a hard-wearing solution.
View range

















































