| Granne | HW157
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | Solid |
| Species | European Oak |
| Product Type | Wood Flooring |
| Process | Tumbled |
| Pattern | Herringbone |
| Finish | Oiled |
| Profile | Tongue & Groove |
| Edge Profile | Bevelled |
| Thickness | 7/8" (22mm) |
| Width | 2 3/4" (70mm) |
| Length | 19 5/8" (500mm) |
| Grade | Rustic |
| Color Group | Honey |
Features
FSC® Certified Timber (FSC-C009500)
In Stock

Hyatt Hotel with Herringbone
Read Case StudyLocated between the French Quarter and Central Business District of New Orleans, The Eliza Jane Hotel, a part of Hyatt’s Unbound Collection, features our solid herringbone, throughout a uniquely charming lobby and bar area.
More information

Looking to complement your floor?
We are able to supply of T and end sections, ramps and stair nosings to complement this product: but these are a special order

Installations instructions
Depending on the product you choose and the sub-floor or site conditions, the installation instructions can vary. Take a look our Document Library to access the most relevant information and if you are unsure please contact our team

Want to keep your floor looking perfect?
A great wooden floor is the result of a good fitter using the correct products to install the most applicable boards, finished with just the right mouldings. At Havwoods we don't stop at supplying the wood, so you don’t have to leave the details to chance.















































