| Pallido | HW16002P
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | 2-Layered Engineered |
| Species | European Oak |
| Product Type | Wood Flooring |
| Wear Layer | 4mm |
| Process | Brushed |
| Pattern | Herringbone |
| Finish | Matt Lacquered |
| Profile | Tongue & Groove |
| Edge Profile | Square |
| Thickness | 3/8" (11mm) |
| Width | 2 3/4" (70mm) |
| Length | 19 1/4" (490mm) |
| Grade | Prime |
| Color Group | Honey |
Features
Available in other formats
Glue down installation
Low profile construction
Suitable for underfloor heating
Wet PTV slip rating of 36+
Made in Europe
PEFC™ Certified (PEFC/16-37-1417)
Suitable for cladding
Indoor Air Comfort Gold®
Pine backing

Modernizing Upper West Side Charm
Read Case StudyUpper West Side homeowners sought after a space they could rework and personalize to fit their personalities and lifestyle. They found the perfect fit in this pre-war apartment, which had been upgraded with modern features and contemporary charm. The work included necessary mechanical upgrades, coupled with beautiful finishing touches such as herringbone floors, lighting fixtures and stone finishes, and custom millwork throughout the home.

Mercure Hotel, Charlestown
Read Case StudyThe design journey of a luxury hotel renovation encompasses both the tangible and intangible - the aesthetic that one can see as well as the initial feeling that is created when guests first walk through the doors. To create a memorable first impression, Grant and Amanda opted for the warmth of timber flooring to realise their design vision.

Mastani Retail Store, Melbourne
Read Case StudyMastani is a luxury Australian womenswear label inspired by the evolution of femininity and its contribution to inspiring the powerful modern woman. Photographer: Haydn Cattach
More information

Looking to complement your floor?
We are able to supply of T and end sections, ramps and stair nosings to complement this product: but these are a special order

Installations instructions
Depending on the product you choose and the sub-floor or site conditions, the installation instructions can vary. Take a look our Document Library to access the most relevant information and if you are unsure please contact our team

Want to keep your floor looking perfect?
A great wooden floor is the result of a good fitter using the correct products to install the most applicable boards, finished with just the right mouldings. At Havwoods we don't stop at supplying the wood, so you don’t have to leave the details to chance.
Explore more from this range
About Italian Collection
Both functional and easthetically striking, the small format blocks and narrow planks inject character throughout the space.
View range

















































