| Bronzo | HW16006P
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | 2-Layered Engineered |
| Species | European Oak |
| Product Type | Wood Flooring |
| Wear Layer | 4mm |
| Process | Brushed & Thermo |
| Pattern | Herringbone |
| Finish | Matt Lacquered |
| Profile | Tongue & Groove |
| Edge Profile | Square |
| Thickness | 3/8" (11mm) |
| Width | 2 3/4" (70mm) |
| Length | 19 1/4" (490mm) |
| Grade | Prime |
| Color Group | Auburn |
Features
Available in other formats
Glue down installation
Low profile construction
Suitable for underfloor heating
Spruce Backing
HavSeal Green
Made in Europe
PEFC™ Certified (PEFC/16-37-1417)

Lyle, Washington DC
Read Case StudyA beautiful Dupont Circle retreat where warm auburn Bronzo flooring enhances Lyle Hotel’s refined modern aesthetic. Nestled in the heart of Dupont Circle, one of Washington, D.C.’s most charming and historic neighborhoods, Lyle Hotel offers guests a serene retreat just moments from the vibrant energy of the capital. The property, part of The Lore Group, is celebrated for its thoughtful interiors that blend modern sophistication with subtle nostalgic cues, resulting in a design that feels both refined and effortlessly relaxed.

Aston Martin, Qatar
Read Case StudyLuxury British car manufacturer Aston Martin has opened its largest showroom in the Middle East with a 900 square metre space in Doha. An iconic brand deserves a high-class interior to match, with Havwoods’ Bronzo flooring selected to provide an exquisite wood floor solution throughout.

Cutters Yard, London
Read Case StudyBarber Dasos Anastasis decided his second venture would have a twist: his concept was to fuse together a high end barbering experience with an artisan style coffee shop, all under the same roof.
More information

Looking to complement your floor?
We are able to supply of T and end sections, ramps and stair nosings to complement this product: but these are a special order

Installations instructions
Depending on the product you choose and the sub-floor or site conditions, the installation instructions can vary. Take a look our Document Library to access the most relevant information and if you are unsure please contact our team

Want to keep your floor looking perfect?
A great wooden floor is the result of a good fitter using the correct products to install the most applicable boards, finished with just the right mouldings. At Havwoods we don't stop at supplying the wood, so you don’t have to leave the details to chance.
Explore more from this range
About Italian Collection
Both functional and easthetically striking, the small format blocks and narrow planks inject character throughout the space.
View range
















































