| Azur | HW2104
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | 3-Layered Engineered |
| Species | European Oak |
| Product Type | Wood Flooring |
| Wear Layer | 2.5mm |
| Process | Brushed & Stained |
| Pattern | Plank |
| Finish | Matt Lacquered |
| Profile | Click System |
| Edge Profile | 4-Sided Bevelled |
| Thickness | 1/2" (14mm) |
| Width | 7 1/8" (180mm) |
| Length | 86 5/8" (2200mm) |
| Grade | Classic |
| Color Group | Blonde |
Features
FSC® Certified Timber (FSC-C009500)
Suitable for cladding
Suitable for underfloor heating
HavSeal Gold
FloorScore® (SCS-FS-06231)
Glue down installation
Suitable for floating over underlay
Available in other formats
Pine backing
Made in Europe
Gallery

SMASH by THG Studios
Read Case StudyDesigned by THG Studios in Manchester, UK, SMASH is the world’s first immersive padel court developed as a platform for brand storytelling and content creation. The venue features a number of Havwoods products including PurePlank HW2104LF Azur, Elegante HW233201TF Fresato M5T05 Oak and Hushwood HW40000 Natural Oak, combining durability with warmth, tactility and enhanced acoustic performance, with light-reflective tones helping to brighten and visually expand the space.
More information

Looking to complement your floor?
We are able to supply of T and end sections, ramps and stair nosings to complement this product: but these are a special order

Installations instructions
Depending on the product you choose and the sub-floor or site conditions, the installation instructions can vary. Take a look our Document Library to access the most relevant information and if you are unsure please contact our team

Want to keep your floor looking perfect?
A great wooden floor is the result of a good fitter using the correct products to install the most applicable boards, finished with just the right mouldings. At Havwoods we don't stop at supplying the wood, so you don’t have to leave the details to chance.
Explore more from this range
About PurePlank
Offering a breadth of sustainably certified timber in plank, herringbone and chevron.
View range

















































