| Patterna Sailboat | HW2607
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | Multi-Layered Engineered |
| Species | European Oak |
| Product Type | Wood Flooring |
| Wear Layer | 4.2mm |
| Process | Brushed |
| Pattern | End Grain Sailboat |
| Finish | Unfinished |
| Profile | Loose Tongues |
| Edge Profile | Square |
| Thickness | 16mm |
| Width | 120mm |
| Length | 1320mm |
| Grade | Nature |
Features
Birch Ply Backing
Glue down installation
Made in Europe
FSC® Certified Timber (FSC-C009500)
More information

Looking to compliment your floor?
A complete range of T and end sections, ramps and stair nosings is available to complement this product: stained, textured, oiled and white oiled, where appropriate, to match it as closely as possible.

Installation Instructions
Depending on the product you choose and the sub-floor or site conditions, the installation instructions can vary. Take a look our Document Library to access the most relevant information and if you are unsure please contact our team.

Want to keep your floor looking perfect?
A great wooden floor is the result of a good fitter using the correct products to install the most applicable boards, finished with just the right mouldings. At Havwoods we don't stop at supplying the wood, so you don’t have to leave the details to chance.
Explore more from this range
About Handgrade Premier
Designed for your most prestigious projects, comprising of enormous boards up to 4m long and almost 1⁄2m wide, with diverse, spectacular finishes.
View range





















































