| Natural Oak - Acoustic | HW40000
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | Acoustic PET Panel Veneer |
| Species | European Oak |
| Product Type | Acoustic Panel |
| Wear Layer | 0.5mm |
| Process | Sanded |
| Pattern | Fluted |
| Finish | Natural Oiled |
| Profile | PAR (Planed All Round) |
| Edge Profile | Square |
| Thickness | 20mm |
| Width | 600mm |
| Length | 2400mm |
| Colour Group | Brunette |
Features
Glue down installation
PET backing
FSC® Certified Timber (FSC-C009500)
Made in Europe
Gallery

Church Grove Hall, Hampton Wick
Read Case StudyChurch Grove Hall is a carefully considered office conversion by Duncan Foster Architects, transforming a former Church Hall into a contemporary workspace for CharityJob. Central to the scheme is the introduction of Hushwood bespoke fire retardant oak panelling, used to articulate the vaulted ceiling and enhance both the acoustic and spatial quality of the main hall.

SMASH by THG Studios
Read Case StudyDesigned by THG Studios in Manchester, SMASH is the world’s first immersive padel court developed as a platform for brand storytelling and content creation. The venue features a number of Havwoods products including PurePlank HW2104LF Azur, Elegante HW233201TF Fresato M5T05 Oak and Hushwood HW40000 Natural Oak, combining durability with warmth, tactility and enhanced acoustic performance, with light-reflective tones helping to brighten and visually expand the space.
More information

Looking to compliment your floor?
A complete range of T and end sections, ramps and stair nosings is available to complement this product: stained, textured, oiled and white oiled, where appropriate, to match it as closely as possible.

Installation Instructions
Depending on the product you choose and the sub-floor or site conditions, the installation instructions can vary. Take a look our Document Library to access the most relevant information and if you are unsure please contact our team.

Want to keep your floor looking perfect?
A great wooden floor is the result of a good fitter using the correct products to install the most applicable boards, finished with just the right mouldings. At Havwoods we don't stop at supplying the wood, so you don’t have to leave the details to chance.
Explore more from this range
About Hushwood
Hushwood® is the new name in wood acoustic solutions for commercial and residential projects.
View range






















































