| Genval 23mm Timber-Look Edge Banding | HW3267-23E
Genval 23mm Timber-Look Edge Banding in ABS edging, features timber touch technology. It offers the durability, hygiene, and performance of melamine and high-pressure laminate. Part of the RealGrain system, Genval 23mm Timber-Look Edge Banding works seamlessly with other products in the range to carry one finish across joinery, cabinetry, and architectural details.
Manufactured in Europe from melamine-faced moisture-resistant MDF with a super matt finish, Genval 23mm Timber-Look Edge Banding is resistant to scratches, impact, stains, and fading.
Made from certified MDF using 100% recovered wood.
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | ABS Edging |
| Species | ABS Edging |
| Product Type | Veneer Edge Banding |
| Pattern | Timber Touch Technology |
| Thickness | 1mm |
| Width | 23mm |
| Length | 100m |
| Grade | Prime |
More information

Have questions?
Our knowledgeable and friendly experts are on hand to assist. We invite you to get in touch with us to discuss your project.

Installation instructions
Depending on the product you choose and the sub-floor or site conditions, the installation instructions can vary. Take a look our Document Library to access the most relevant information and if you are unsure please contact our team

Want to keep your floor looking perfect?
A great wooden floor is the result of a good fitter using the correct products to install the most applicable boards, finished with just the right mouldings. At Havwoods we don't stop at supplying the wood, so you don’t have to leave the details to chance.




















































