| Warwick | HW6307
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | Engineered |
| Species | European Oak |
| Product Type | Wood Flooring |
| Wear Layer | 3mm |
| Process | Sanded |
| Pattern | 1-Strip |
| Finish | Matt Lacquered |
| Profile | Tongue & Groove |
| Edge Profile | Micro-Bevelled |
| Thickness | 14.5mm |
| Width | 190mm |
| Length | 1920mm |
| Grade | Rustic |
| Colour Group | Blonde |
Features
Glue down installation
Simple and cost effective to install
Suitable for underfloor heating
Suitable for cladding
Pre-finished surface
FloorScore® (SCS-FS-06231)

Crown Jewel: A layered, artful forever home
Read Case StudyDesigned by Studio & You, Crown Jewel is a complete architectural and interior transformation centred on longevity, personality and everyday comfort. Anchored by Havwoods’ Ryde Plank timber flooring, the home pairs warm, natural timber tones with bold materials and an extensive art collection, creating a cohesive yet expressive backdrop for modern living.

Work Club Global
Read Case StudyWork Club Global, a collection of boutique professional workspaces and members clubs, offering a curated environment and enriching experiences for business leaders and innovators. Their fit-outs require durable materials to suit high footfall traffic, that would also deliver a sophisticated, premium workspaces with comfort and character. Havwoods Pallido Herringbone and Warwick timber flooring were selected to feature throughout their latest spaces in Sydney and Melbourne. WORK CLUB SYDNEY: HW16002 Pallido Herringbone FREYJA RESTAURANT, MELBOURNE: EP132 Warwick
More information

Have questions?
Our knowledgeable and friendly experts are on hand to assist. We invite you to get in touch with us to discuss your project.

Installation instructions
Depending on the product you choose and the sub-floor or site conditions, the installation instructions can vary. Take a look our Document Library to access the most relevant information and if you are unsure please contact our team

Want to keep your floor looking perfect?
A great wooden floor is the result of a good fitter using the correct products to install the most applicable boards, finished with just the right mouldings. At Havwoods we don't stop at supplying the wood, so you don’t have to leave the details to chance.
Explore more from this range
About V Collection
Tongue and groove profiles in a range of different constructions offers solutions for all.
View range




















































